Transkütan Bilirubin Ölçüm Cihazı

Bilirubin Ölçüm Cihazı; yeni doğan bebeklerde deri üzerinden optik ölçüm ile sarılık testi yapabilen, yazılım, donanım ve optik mimarisi %100 özgün, rutin olarak kullanmaya uygun, tamamen otomatik çalışan, kablosuz olarak hasta kayıtlarına sonuç aktarımı yapabilen, bebeğe zahmetsiz ve acı çektirmeden hızlı müdahalenin sağlanabildiği bir cihaz olup, ayrıca yurt içinde yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş ilk bilirubin ölçüm cihazı olma özelliği taşımaktadır.

Geleneksel yöntemde yeni doğanlarda sarılık ölçümü bebekten kan alımı yoluyla yapılmaktadır. Takibi gerektiren bebeklerde ise sık yapılan kan alımları zahmetli ve acı verici olabilmektedir. Bu amaçla TÜBİTAK BİLGEM UEKAE Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı’nda oluşturulan disiplinler arası bir ekip ile tamamen zahmetsiz, optik yöntemle ölçüm yapabilen bilirubin (sarılık) ölçüm cihazı geliştirilmiştir.

Yenidoğan sarılığı, sarı renkli bir pigment olan bilirubin maddesinin sabkutan bölgede birikmesi ile gözle görülebilir olmaktadır. Yenidoğan sarılığının şiddeti bilirubin maddesinin konsantrasyonu ile orantılıdır. Bilirubin maddesinin konsantrasyonu arttıkça derinin rengi daha sarımsı olmaktadır. Derinin sarı renk derecesinin miktar olarak belirlenmesi için yansıma spektroskopisi kullanılabilmektedir. Cihazın optik ünitesinin tasarlanabilmesi için bebek cildinin matematiksel ve fiziksel modeli çıkarılmıştır. Model doğrultusunda optik ünite ve optik üniteye uygun mekanik tasarım yapılarak cihaz üretimine başlanmıştır.

Cihazın optik ünitesinin tasarlanabilmesi için bebek cildinin matematiksel ve fiziksel modeli çıkarılmıştır. Bu model doğrultusunda optik ünite ve optik üniteye uygun mekanik tasarım yapılarak cihaz üretimine başlanmıştır. Cihaz TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen ilk tıbbi cihaz olma özelliğini taşımaktadır. Cihazın teknoloji transfer sözleşmesi AYMED Medikal A.Ş. firması ile yapılmıştır. Firma tarafından cihazın seri üretimi için gerekli tüm onaylar (Etik Kurul, CE vs.) alınarak hastane testlerine başlanmıştır. Yakın bir zamanda firma tarafından cihazın seri üretimine geçilerek yurt içi satışlarına başlanacaktır.
Cihazın özellikleri kısaca şu şekildedir;

  • Yazılım, donanım ve optik mimarisi %100 özgündür.
  • Rutin olarak kullanmaya uygundur.
  • Tamamen otomatik çalışmaktadır.
  • Kablosuz olarak hasta kayıtlarına sonuç aktarımı yapabilmektedir.
  • Yeni doğan bebeklerde deri üzerinden optik ölçüm ile sarılık testi yapabilmektedir.
  • Bebeğe zahmetsiz ve acı çektirmeden hızlı müdahale yapılabilmektedir.
Scroll to Top