BİYOELEKTRONİK

Biz Kimiz?

Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı, biyoelektronik alanında Türkiye’nin en yetkin Ar-Ge merkezlerinden biri olarak, bilim ve teknolojinin sınırlarını zorlayan çalışmalarıyla öncü bir rol üstlenmektedir. Biyoelektronik, elektronik ve biyoloji bilimlerinin kesişim noktasında yer alan bir disiplin olup, Laboratuvar, bu disiplinin sağladığı olanakları kullanarak, yenilikçi çözümler üretmekte ve ileri teknoloji araştırmaları gerçekleştirmektedir.

Laboratuvar’da, TÜBİTAK BİLGEM UEKAE bünyesinde yer alan, elektronik, opto-elektronik, yazılım, fizik, kimya ve mekanik tasarım uzmanlıklarını bir araya getiren bir uzman ekip görev almaktadır. Bu uzmanlar, laboratuvarın faaliyet gösterdiği alanlarda, sağlık, akaryakıt denetimi, KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer), biyoteknoloji, çevre güvenliği ve gıda güvenliği gibi konularda uygulamaları olan elektrokimyasal ve optik tabanlı tespit cihazları ile denetim sistemleri geliştirmektedir.

Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı’nın amacı, ülkemizin teknolojide dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik çalışmalara odaklanmaktır. Bu doğrultuda laboratuvar, yenilikçi ve çığır açıcı tanı cihazları ve denetim sistemlerinin geliştirilmesini hedeflemektedir. Bu çalışmalar, elektronik komponent tasarımı ve üretiminden biyolojik test geliştirmesine kadar geniş bir yelpazede disiplinler arası bir tecrübe gerektirmektedir.

Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı, proje yönetimi metodolojisine bağlı, kalite yönetim süreç ve esaslarını temel alan proje ekipleri tarafından yönetilmektedir. Bu ekipler, farklı disiplinlerden uzmanları bir araya getirerek, etkin ve başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda laboratuvar, geliştirilen projelerin en etkin şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak bir altyapıya sahiptir.

Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı’nın projeleri arasında taşınabilir ve yerinde tespit imkânı sunan cihazlar yer almaktadır. Bu cihazların seri üretimi, ülkemizde faaliyet gösteren yetkin firmalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Tıbbi tanı, gıda ve çevre güvenliği, adli bilişim, KBRN, biyoproses kontrolü, tarım ve gıda sanayi ile çevre izleme gibi birçok farklı alanda bu cihazların kullanılması hedeflenmektedir. Bu sayede Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı, ülkemizde ve dünya genelinde yaygın olarak kullanılan, ölçüm ve analiz alanında öncü teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Menü

Bizi Takip Edin

© 2024 TÜBİTAK BİLGEM | Her Hakkı Saklıdır.