HABERLER / DUYURULAR

BİYOELEKTRONİK SİSTEMLER LABORATUVARI

ŞUBAT, 2022

İlk FORDEX’in üretimi tamamlanarak teslimatı yapıldı.

TÜBİTAK BİLGEM Biyoelektronik Sistemler Bölümü’nde geliştirilerek üretimi tamamlanan ilk Yeni Nesil Doküman İnceleme Cihazı FORDEX sipariş teslim tarihinde VERİSİS A.Ş.’ye teslim edildi. Cihazın daha önceki versiyonu olan FORENSIC XP de yine 2004 yılında TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilmiş ve 10’dan fazla ülkeye ihracatı yapılmıştı. FORENSIC XP cihazının daha üstün özelliklerle donatılarak geliştirilmiş versiyonu olan FORDEX cihazı Türkiye’de VERİSİS A.Ş. tarafından üretilerek yurt içi ve yurt dışı piyasaya sunulacak.

ŞUBAT, 2022

OCAK, 2022

Transkütan Bilirubin Ölçüm Cihazının seri üretim altyapı çalışmalarına başlandı.

TÜBİTAK BİLGEM Biyoelektronik Sistemler Bölümü’ndeki Ar-Ge süreci tamamlanan cihaz seri üretime hazır hale getirildi. Verilen eğitimler ve üretim dokümanları doğrultusunda teknoloji transfer süreci tamamlanan cihazın AYMED Medikal A.Ş. tarafından 2022 yılı içerisinde seri üretimine ve satış faaliyetlerine başlanması bekleniyor. Böylelikle sarılık ölçüm cihazlarının temini konusundaki yurt dışına bağımlılığımız son bulmuş olacak.

OCAK, 2022

OCAK, 2022

FORDEX Cihazı’nın üretim dokümanları VERİSİS A.Ş.’ye teslim edildi.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilerek üretilen Yeni Nesil Doküman İnceleme Cihazı FORDEX’in üretim dokümanları  teknoloji transferi kapsamında VERİSİS A.Ş.’ye teslim edildi. Böylelikle cihazın seri üretimine VERİSİS A.Ş. tarafından başlanabilecek.

OCAK, 2022

KASIM, 2021

Çözünmüş Oksijen Probu’nun iş paketlerini kapsayan üretim dokümanları TÜBİTAK MAM’a teslim edildi.

Çözünmüş Oksijen Probu teknoloji transferi kapsamında TÜBİTAK BİLGEM iş paketlerini kapsayan üretim dokümanları üretim firması ile TÜBİTAK MAM arasında yapılan proje sözleşmesi gereğince TÜBİTAK MAM’a teslim edildi. Biyoelektronik Sistemler Bölümü tarafından geliştirilen çözünmüş oksijen probu ve kontrolcüsü atıksularda bulunan çözünmüş oksijen miktarının ölçümünde kullanılacak. Cihaz sadece atık su tesisleri değil, deniz ürünleri (balık, karides, vs.) üretim çiftlikleri, göller, nehirler ve derelerin çözünmüş oksijen yönünden online takip için de kullanılabilecek. Geliştirilen cihaz sayesinde bu alandaki yurt dışına bağımlılığımız da son bulmuş olacak.

KASIM, 2021

KASIM, 2021

TÜBİTAK BİLGEM ile TÜBİTAK MAM arasında Temel Çalışma İlkeleri Mutabakatı imzalandı.

Biyoelektronik Sistemler Bölümü’nce yürütülen proje kapsamında Çevresel Ölçüm Sistemlerinin geliştirilmesi konusunda işbirliği yapılması amacıyla TÜBİTAK BİLGEM ile TÜBİTAK MAM arasında Temel Çalışma İlkeleri Mutabakatı imzalandı. Bu sayede çözünmüş oksijen probu, pH metre, iletkenlik ölçüm probu gibi çevresel ölçüm sensör ve problarının geliştirilmesi konularında her iki kurum arasında Ar-Ge işbirliği yapılabilecek.

KASIM, 2021

EYLÜL, 2021

Biyoaeresol Tespit Cihazı geliştirme çalışmalarına başlandı.

Biyoaeresol Tespit Cihazı geliştirme çalışmalarına başlandı. Havadaki 0,5 – 10 mikron çapındaki aeresollerin optik tabanlı sistem aracılığı ile tespit edilmesini amaçlayan proje sayesinde havadaki tehdit partiküllerinin boyut ve miktarı tespit edilebilecek. Bunun yanında partikülün biyolojik olup olmadığı bilgisi de elde edilebilecek. Cihaz belirlenen bir eşik değerine ulaştığında ortama uyarı sinyali gönderecek. Bilindiği gibi biyo aeresollerin insan sağlığını, tarımı ve hayvancılığı etkilemesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle bu tür cihazların tıbbi, gıda ve çevre ile ilgili geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Biyolojik ajanların kötü amaçlı kullanım ihtimalleri de göz önüne alındığında hem sivil hem askeri amaçlara yönelik olarak cihazın toplu alanlarda (sınırlar, hassas bölgeler, hava alanları, miting, spor müsabakaları vs.) kullanımı ile halk sağlığını ve ülke güvenliğini tehdit eden önemli bir konuda caydırıcılık sağlanmış olacaktır. Cihazın yerli ve milli olanaklara geliştirilmiş olması sayesinde “kütüphanesinde bulunmayan bir tehdidi tanımama” durumu ortadan kaldırılmış olacak, bu alandaki tespit sistemleri de milli hale getirilmiş olacaktır.

EYLÜL, 2021

HAZİRAN, 2020

FORDEX Cihazı için ulusal patent başvurusu yapıldı.

TÜBİTAK BİLGEM Biyoelektronik Sistemler Bölümü’nde yürütülen Ar-Ge çalışmalarında sona yaklaşıldı. Proje tamamlandıktan sonra seri üretimi bir firma tarafından yürütülecek olan Yeni Nesil Doküman İnceleme Cihazı FORDEX’in fikri ve sınai hakları için ulusal patent başvurusu yapıldı.

HAZİRAN, 2020

MAYIS, 2020

TÜBİTAK BİLGEM’de Solunum Cihazı geliştirildi.

Pandemi koşullarının oluşturduğu ihtiyaç nedeniyle başlatılan çalışmalar başarıyla  tamamlandı. Tasarım, donanım ve algoritma geliştirme çalışmaları Biyoelektronik Sistemler Bölümü’nde gerçekleştirilen cihazda havanın debisi, basıncı, hastaya verilen oksijen oranı gibi parametreler cihazdaki ekran üzerinden takip edilebiliyor, elektrik kesintisi durumunda batarya devreye giriyor, anormal durumlarda alarm ile uyarı alınabilyor, istenildiğinde hava torbası yerinden çıkarılarak manuel kullanım olanağı sunuyor. Cihazın ilk laboratuvar prototip üretimi gerçekleştirildi.

MAYIS, 2020

MAYIS, 2019

UMKC çalışanlarına başarı sertifikaları verildi.

Yeni nesil Ulusal Marker Kontrol cihazlarının tüm yurttaki akaryakıt istasyonlarına dağıtım, değişim ve eğitim faaliyetlerinin başarı ile tamamlanması nedeniyle Enstitü tarafından yapılan törenle proje çalışanlarına başarı sertifikaları verildi. Ulusal Marker Kontrol Cihazları ve Denetim Sistemi, 2007 yılından beri kayıt dışı üretim ve kaçakçılıkla elde edilen akaryakıtların petrol piyasasında dağıtılmasını önlemek, yakıt pazarının mümkün olan en üst seviyede denetimini sağlamak ve vergi gelirlerini artırmak için TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilip üretilmektedir. 2007 yılından itibaren Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik, Gümrük Müsteşarlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı birimlerince; rafinerilerde, akaryakıt istasyonlarında, taşıma tankerlerinde, depolama sahalarında yapılan denetimlerde kaçak akaryakıt tespitinde kullanılmaktadır.

MAYIS, 2019
Scroll to Top