Basında Biz

29.06.2016

'Yerli biyosensör' kanser ilaçlarının yan etkilerini azaltacak
TÜBİTAK BİLGEM ve GTÜ'nün iş birliği ile üretilen ve taşıdığı özellikler bakımından dünyada ilk olan "biyosensör", başta kanser ilaçlarının DNA üzerindeki etkileri olmak üzere birçok tıbbi analizde kullanılıyor.

Detay-1 | Video

29.06.2016

TÜBİTAK BİLGEM Tıbbi Cihaz Alanında İlk Ürününü Geliştirdi
Ülkemizin tıbbi cihaz sektörüne yüksek teknolojiye sahip yerli ürünler kazandırabilmek amacıyla, TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından multidisipliner bir ekip (Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme Grubu) oluşturularak pilot proje başlatıldı ve bu kapsamda, yenidoğan bebeklerde kan alımına gerek olmadan sarılık seviyesini belirleyen cihaz geliştirildi.

Detay-1 | Detay-2 | Detay-3

04.05.2016

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin: 'Gen dizilemesiyle ilgili cihazlar ve çipler yapıyoruz'
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Ahmet Arif Ergin, "Gen dizilemesiyle ilgili ufak cihazlar ve çipler yapıyoruz. Biz bunu bütün sektörün içerisinde üretici olmak isteyenlere çok ucuz bir bedelle lisanslayacağız." dedi.

Detay-1 | Detay-2 | Detay-3

06.04.2016

TET Ar-Ge Proje Pazarı’ndan MiSens Cihazımıza Birincilik Ödülü
Projenin amacı Tahıllardaki mikotoksinlerin hızlı ve güvenilir olarak kantitatif tespiti için elektrokimyasal metodla çalışan taşınabilir analiz cihazının geliştirilmesidir. Proje kapsamında Aflatoksin ve Deoksinivalenol mikotoksinlerini tespit edebilecek MiSens cihazı geliştirilmiştir. MiSens cihazının laboratuvar ve deneyimli personel gerekmeksizin hızlı, duyarlı ve seçici mikotoksin tanısı yapabilmekte ve kullanım kolaylığı, hızlılık ve maliyet açısından mevcut teknolojilerden üstündür.

Detay

06.04.2016

TET Ar-Ge Proje Pazarı’ndan SOBE Cihazımıza İkincilik Ödülü
Yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen sarılık sebebiyle bebeklerden birkaç defa kan alınmaktadır. Amacımız kanda bilirubin seviyesinin artışından kaynaklanan sarılık hastalığı için trdanskutan optik bir biyomedikal cihaz geliştirilmesidir. Proje kapsamında multi-disipliner bir ekip ile, rutin uygulamaya uygun, doğru ölçüm veren, deri üzerinden optik ölçüm ile sarılık tespiti yapabilen ve bebekten kan alımı gerektirmeyen optik sarılık ölçüm cihazı geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Detay

29.03.2016

TÜBİTAK BİLGEM ve GTÜ İşbirliğiyle Geliştirilen MiSens’in Devir-Teslim Töreni Gerçekleşti
TÜBİTAK BİLGEM ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliğiyle milli ve yerli olarak geliştirilen biyosensör cihazı MiSens’in devir teslim töreni, 29 Mart 2016 tarihinde, gerçekleşti. Törene; GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ata, Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gül Gürek, Temel Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Sadıkoğlu, UEKAE Müdürü Doç. Dr. Fatih Üstüner, UEKAE Müdür Yardımcısı Fatih Birinci, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gönül Yenilmez Çiftçi, UEKAE Biyoloji ve Güvenlik Uygulamaları Birim Sorumlusu ve Elektrokimyasal Biyosensör Projesi Birim Yöneticisi Dr. Yıldız Uludağ ve ekibi katıldı.Detaysondakika.com - Türk Mühendislerden Dünyada Bir İlk
haberler.com - Gebze Teknik Üniversitesi'nden Kanser İlaçlarının Etkisini Ölçen Cihaz
ntv.com.tr - Türk mühendislerden dünyada bir ilk
milliyet.com.tr - KANSER İLAÇLARININ ETKİSİ BU CİHAZ İLE ANINDA ÖLÇÜLECEK
trtavaz.com.tr - TÜBİTAK'TAN biyosensör cihazı
trthaber.com - TÜBİTAK'TAN biyosensör cihazı