Etkinlikler


 

 

 

 

 

 

 

 

TÜBİTAK BİLGEM 3.Uluslararası Biyosensör Kongresi'ne Katıldı

TÜBİTAK BİLGEM 5-7 Ekim 2016 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Kampüsünde düzenlenen 3.Uluslararası Biyosensör Kongresi’ne katıldı. Biyosensörler konusunda ülkemizin en büyük etkinliği olan 3.Uluslararası Biyosensör Kongresi'nde konu ile ilgili yapılan en son teknolojik gelişmeler ve araştırmalar kongreye katılan araştırmacılar tarafından anlatıldı. Hacettepe, Bilkent ve Gazi Üniversiteleri tarafından 5-7 Ekim 2016 tarihinde Ankara'da düzenlenen 3. Uluslararası Biyosensör Kongresi'ne BİLGEM Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ekibi, katılım sağladı. BİLGEM adına katılan Dr. Yıldız Uludağ, yaptığı "MıSens device as a new automated biosensing platform based on Real-time Electrochemical Profiling (REP)" başlıklı sunumuyla, proje ekibinin geliştirdiği yeni nesil otomatik biyosensör cihazı MiSens hakkında bilgi verdi. Cihaz kullanılarak yapılabilecek örnek uygulamalardan (içme sularında patojenik bakteri tanı testi, tahılda aflatoksin tanı testi vb.) bahsedildi. Cihazlar ayrıca TÜBİTAK BİLGEM standında sergilendi ve katılımcılara cihazların tanıtımı yapıldı.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile İşbirliği Olasılıkları Görüşüldü

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Biyomedikal Elektronik Cihaz Tasarım ve Araştırma Merkezi (BETAM) yetkilileri BILGEM-UEKAE'ye 24.08.2016 tarihinde teknik bir ziyaret gerçekleştirdi. Prof. Dr. Avni Morgül tarafından altyapı açılışı yeni yapılan BETAM hakkında bilgi verildi ve araştırma alanları anlatıldı. Yıldız Uludağ ise UEKAE bünyesinde faaliyet gösteren Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme Projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. UEKAE Müdürü Doç. Dr. Fatih Üstüner ve Müdür Yardımcısı Fatih Birinci ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahattin Karagözoğlu'nun de yer aldığı toplantıda biyomedikal alanında işbirliği yapılabileceği değerlendirildi.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahriye Haftası

Deniz Harp Okulu tarafından 9-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Bahriye Haftası”nda TÜBİTAK BİLGEM, geliştirdiği ürün ve cihazlarla yerini aldı. Denizcilik sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirerek sivil/asker bahriyeliler ile bahriyeli adaylarının etkileşim içinde bulunabilecekleri ortamı oluşturan etkinlik, başta Deniz Kuvvetleri, Savunma ve Denizcilik Sektörü, sivil toplum kuruluşları, yabancı ülke heyetleri ve bahriyeli adaylar olmak üzer çok sayıda katılımcıyı bir araya getirdi Geliştirdiği cihaz ve sistemlerin büyük ilgi gördüğü BİLGEM standında, Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme Grubu tarafından geliştirilen ve KBRN kapsamında biyosavunma amaçlı kullanılabilecek MiSens ve BiSens cihazları da sergilendi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜBİTAK BİLGEM UEKAE, 09 Aralık 2015 tarihinde ASELSAN tarafından düzenlenen ASELSAN 1. Sağlık Çalıştayı’na katıldı.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Hesaplamalı Biyoloji ve Güvenlik Uygulamaları Birim Yöneticisi Dr. Yıldız Uludağ, “Sağlık ve Biyosavunmada BİLGEM Teknolojileri” başlıklı bir konuşma yaparak Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ekibi tarafından geliştirilen biyosensör tabanlı tanı cihazlarını anlattı.


 

 

 

 

 

TÜBİTAK BİLGEM UEKAE, 26-30 Ekim 2015 tarihlerinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu öncülüğünde Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi ile işbirliği içerisinde organize edilen 'Ulusal Su ve Sağlık Kongresi'ne katıldı.

Kongreye değişik branşlardan akademisyenler; pek çok Bakanlık, kamu kurum/kuruluşu, belediye, il özel idaresi, su ve kanalizasyon idaresi uzmanları ve çalışanları; Sağlık Bakanlığı personeli; sivil toplum kuruluşları ve ilgili sektörden 1050 temsilci katılım sağladı.

Etkinliğe davetli konuşmacı olarak katılan Hesaplamalı Biyoloji ve Güvenlik Uygulamaları Birim Yöneticisi Dr. Yıldız Uludağ, “Su Kalitesİ İzlemi için Hızlı Tanı Kitleri ve Ölçüm Cihazları” başlıklı bir konuşma yaparak su güvenliğinde kullanılabilecek yeni nesil teknolojileri ve bu kapsamda BİLGEM - Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ekibi tarafından geliştirilen biyosensör tabanlı tanı cihazlarını anlatmıştır.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜBİTAK BİLGEM, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ortaklığında, 6-8 Ekim 2015 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen “High Tech Port by MÜSİAD Qatar”a katıldı. Katar katılımcılarının başında Katar Başbakanı Abdullah bin Nasir Al Sani, Katar Bilişim ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Khalid N.Sadiq al Hashmi geldi. Türkiye’den ise fuara, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Türkiye’nin Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak katılım sağladı. Üç gün süren etkinliğe TÜBİTAK BİLGEM’i temsilen BİLGEM Başkan Yardımcısı Dr. Lami Kaya, Kurumsal İletişim Birim Yöneticisi M. Sait Karaca ve İş Geliştirme Sorumlusu İbrahim Kendirli katıldı. Etkinlikte, BİLGEM’in Milli Telsiz Ses Emniyet Cihazı (MİLSEC-3), Gigabit Ağ Güvenlik Cihazı (AGC-G), Kriptolu USB Bellek Cihazı (SIR), Taşınabilir Çevrimdışı Kripto Cihazı (VERİSAR), MiSens ve BiSens gibi biyolojik tanı cihazları gibi cihazlar tanıtıldı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜBİTAK BİLGEM, 01-04 Eylül 2015 tarihleri arasında, Polonya'nın Kielce şehrinde düzenlenen 23. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı MSPO 2015’e katıldı. Avrupa'nın üçüncü büyük savunma fuarı olan MSPO 2015; savunma teknolojisi, askeri ve güvenlik alanlarında öncü olan teknoloji üreticilerine, profesyonel hizmet sağlayıcıları ve tedarikçilerine ev sahipliği yaptı. SSM’nin milli katılım düzenlediği etkinliğe TÜBİTAK BİLGEM, savunma sanayi sektöründe son gelişmelerden haberdar olmak, yerli ve yabancı iş birlikleri kurmak ve BİLGEM’in ürün ve teknoloji çözümlerinin tanıtımını yapmak amacıyla katılım sağladı. Yıllık olarak düzenlenen fuarda TÜBİTAK BİLGEM’i, İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Dr. Lami KAYA, Kurumsal İletişim Birim Yöneticisi M. Sait KARACA ve İş Geliştirme Sorumlusu Özgür ASLAN temsil ettiler. Etkinlikte, BİLGEM’in özellikle BiSens, HATC, AGC-G, SIR, VERİSAR ve MİLSEC-3 gibi alanlarında önemli rol oynayan ürün ve cihazlarının tanıtımı yapıldı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RF-SENS Elektronik A.Ş., 03.09.2015 tarihinde, TÜBİTAK BİLGEM’de “Biyolojik ve Kimyasal Uygulamalar için RF/Mikrodalga Sensörler” konulu sunum gerçekleştirdi. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği doktora ögrencisi ve RF-SENS Elektronik AŞ.’nin İş Geliştirme Müdürü Ahmet KUZUBAŞLI tarafından yapılan sunuma TÜBİTAK BİLGEM ve MAM proje grupları büyük ilgi gösterdi. Kuruluş amaçlarının, hayatı kolaylaştıracak çözümler bulup, üniversitedeki araştırmaları müşteri isteğine göre ürüne dönüştürmek olduğunu söyleyen Kuzubaşlı, RF/Mikrodalga Sensörlerin çalışma alanlarını anlattı. Bu kapsamda şirket tarafından geliştirilmesi planlanan RapidSensTM ve AquaSensTM sensör sistemleri, bu sistemlerle yapılabilecek gerçek zamanlı su kalite kontrolü ve mikroorganizmaların anlık tespit edilmesinde bu sistemlerin nasıl kullanılabileceği hakkında bilgi verdi. Sunum soru-cevap bölümüyle son buldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) spin-off olarak kurulan RF-SENS, müşterilerine özel radyo-frekanslı sensörler tasarlayıp üretiyor. MEMS (Mikro Elektro-Mekanik Sistemler) üretim teknikleriyle üretilen sensörler, sağladıkları yüksek hassasiyet sayesinde sıvılarda ve gazlarda bakteri ve virüs tespiti yapabiliyor.


 

 

 

 

 

Biyoteknoloji konusunda dünyanın en büyük etkinliği olan BIO Convention 2015 Fuarı’nda yaşam bilimleri ve ilgili tüm endüstrilerin en son teknolojik gelişmeleri paylaşılarak, yatırım imkanları değerlendiriliyor ve işbirlikleri tasarlanıyor. Fuara Türkiye’den; TEPAV ve TOBB ile 11 araştırma merkezi, 10 firma, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Kalkınma Bakanlığı temsilcileriyle katılım sağladı. 60 ülkeden yaklaşık 1700 standın yer aldığı etkinliğe, BİLGEM UEKAE Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ile İGBAM (İleri Genom ve Biyoenformatik Araştırma Merkezi) projelerinden Dr. Yıldız Uludağ ve Dr. Hüseyin Demirci katıldı. Etkinlikte TÜBİTAK BİLGEM’den, projeler kapsamında geliştirilen Biyosensör Tabanlı Tanı Cihazları BiSens, MiSens ve SOBE ile biyoenformatik çalışmalarının tanıtımı yapıldı. Fuarda ayrıca, sunum yapan ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Başkanı Francis Collins ile de kısa bir görüşme gerçekleştirildi.


 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Ülkemizde bu sene ikincisi düzenlenen Uluslararası Biyosensör Kongresi'ne BİLGEM Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ekibi, iki davetli konuşmacı ve biyosensör tabanlı tanı cihazlarının sergilendiği stand ile katıldı. Kongrede Dr. Hüseyin Demirci "IGBAM Experience in the Bioinformatic Analysis of Next Generation Sequence Data", Dr. Yıldız Uludağ ise "Critical stages of a biodetection platform development from sensor chip fabrication to assay development with a case study of Real-time Electrochemical Profiling (REP)" başlıklı sunumları gerçekleştirdiler.

 
 

 

 

 

 

IEEE 23. Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı'na BİLGEM Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ekibi “Difüz Yansıma Spektroskopisi İçin Yeni Bir Optik Başlık Tasarımı” başlıklı sözlü sunum ile katılacaktır.
http://siu2015.inonu.edu.tr/anasayfa


 

 
 

 

 

 
Bu sene dördüncüsü düzenlenen "International Bio-Sensing Technology" konferansı, biyoteknoloji alanında yenilikçi biyoişaretler, yenilikçi tanı teknolojileri, biyoteknolojide enstrümentasyon ve entegrasyon konu başlıkları ile uluslararası katılımlı büyük bir konferanstır. Biyosensör alanında sektörün önde gelen markaları ve akademinin lider araştırmacılarının katıldığı konferansa, Biyoelektronik Cihaz ve Sistemler grubu çalışmalarını tanıtmak ve geliştirilen yeni cihazları akademisyenlere sunmak amacıyla sözlü sunum ve stand açarak katılım sağlandı.


 

 

 

 

 


 


 

 

 

Savunma alanında 77 ülkeden katılımın gerçekleştiği ve dünyanın sayılı savunma fuarlarından biri olan IDEF'15 fuarında BİLGEM Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ekibi, ülkemiz biyosavunmasına yönelik olarak geliştirilen cihaz ve sistemleri içeren 'Biyolojik Ajan Tanı Sistemleri'ni TÜBİTAK-BİLGEM-UEKAE standında tanıtma fırsatı bulmuştur.

http://www.idef15.com/


 

Türkiye’nin ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın ana konusu “gıda güvenliği” olan tek kongresinde, BİLGEM Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme ekibi hem stand açarak gıda güvenliğinde kullanılabilecek yerinde ve hızlı tanı cihazlarının tanıtımını hem de sözlü sunum ile yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirme yaptı.

 

 

 

 


 

 

Akademi ve sektörün liderlerinin buluştuğu "Lab-on-Chips & Microfluidics" konferansına geçen sene iki bildiri ile katılan Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme grubu, bu sene proje kapsamında yapılan çalışmaların ve geliştirilen cihazların tanıtımı için konferansa katılarak 17-18 Mart 2015 tarihlerinde stand açacaktır. Tanıtım standında biyosensör tabanlı tanı cihazlarının yanı sıra afiş, broşür ve tanıtım filmleri ile katılımcılar bilgilendirilecek, gün sonu yuvarlak masa toplantısına katılım ile BİLGEM olarak biyosensör cihazları konusundaki yerimiz ve katkılarımız paylaşılacaktır.

http://selectbiosciences.com/conferences/index.aspx?conf=loacwc2013


 
 
 


Etkinlik katılımları:
 • BIO International Convention, Philadelphia, ABD, 15-18.06.2015.
 • II. International Biosensors Congress, İzmir, 10-12.06.2015.
 • SİU 2015, IEEE 23. Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı, 16-19.05.2015.
 • 4. International Conference on Bio-Sensing Technology, İspanya, 10-13.05.2015.
 • IDEF 12. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, İstanbul, 5-8.05.2015.
 • 5. Gıda Güvenliği Kongresi, , İstanbul, 7-8.05.2015.
 • 7. Lab-On-A-Chip European Congress, Almanya, 17-18.03.2015.
 • Point of Care Diagnostics, Almanya, 17-18.03.2015.
 • Yeni Nesil Genom Dizileme Sempozyumu, TÜBİTAK BİLGEM, İstanbul, 03.11.2014
 • 1. Ulusal Biyosensör Kongresi, Namık Kemal Üniversitesi, Tekirdağ, 24.06.2014
 • European Biotechnology Congress, İtalya, 15-18.05.2014
 • Sensing Technologies for Global Health, Military Medicine, and Environmental Monitoring IV, USA, 5-9.05.2014
 • Advances in Biodetection and Biosensors, Almanya, 10-11.03.2014
 • 6th Lab-On-A-Chip European Congress, Almanya, 10-11.03.2014.
 • Uluslararası Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kongresi, Antalya, 18-22.12.2013
 • 3. International Conference on Bio-Sensing Technology, İspanya, 13-15.05.2013